May 11, 2011 - 14:20 AMT
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian received Patricia Flor, Ambassador and Special Envoy for Eastern Europe, Caucasus and Central Asia of the German Foreign Ministry, who is on a visit to Yerevan to participate in consultations held between the two countries' Foreign Ministries.
Nalbandian praised the cooperation established between Armenia and Germany in both bilateral and multilateral format, as well as regular dialogue, saying that the parties are willing to boost relations.
Flor noted for her part that Germany will continue taking steps to develop relations with Armenia, while the launched consultations are held to this end.
Armenian-German relations, Armenia-EU cooperation and negotiations around the Association Agreement were in the focus of the meeting.
At the request of Flor, the Armenian Minister briefed on recent processes in the Karabakh conflict settlement. Besides, the parties referred to a range of regional and international matters, the RA MFA press service reported.