June 3, 2011 - 19:09 AMT
President of the Armenian National Academy of Sciences Radik Martirosyan said Armenia can be ranked among those countries, which do not allocate sufficient funds to the field of science.
Only 0.24% of the country’s GDP are allocated for the development of science, Martirosyan told a sitting of the Committee for Science, Education, Culture and Youth Affairs at the Public Council.
“The state will provide $24mln for the field of science in 2011,” Martirosyan said, adding that 117 institutions, including 33 at the RA NAS, are financed by these funds. According to him, 75% of the allocated sum will be directed for payment of salaries, while the rest 25% - for the development of infrastructure and research complex. “Meanwhile, the funds for payment of salaries and researches should be allocated equally,” concluded Martirosyan.