Ameria cjsc announced it has brokered a franchise agreement with Wyndham Hotel Group, the world’s largest hotel company based on number of hotels and one of three business units of Wyndham Worldwide (NYSE: WYN), to operate the country’s first Ramada hotel; Ramada Yerevan.
Ameria cjsc provided extensive professional support to the private investors backing this hotel development project, and conducted successful negotiations with Wyndham Hotel Group, which resulted in an agreement to build the four star hotel complex under the Ramada brand. In addition to developing a business plan for the project, Ameria cjsc completed the financial planning for the construction of the hotel and provided ongoing support in facilitating the drafting and execution of the agreement.
The hotel, which will be situated within the emerging business and residential area of Yerevan, in the vicinity of the NOY district and less than three kilometers from Zvartnots International Airport, is the first Wyndham Hotel Group property in Armenia.
Owned by Rameo Otel CJSC, the Ramada Yerevan will be located on Leningradyan Ave. and will offer 120 contemporary guestrooms and suites with free wireless Internet access and all the latest amenities as well as stunning views of the Ararat mountain.
All guestrooms will feature queen or twin beds, a spacious work desk, LCD television with satellite channels, IDD phones, voice mail and an electronic safe.
For dining options, the hotel will feature an all day restaurant that includes an international breakfast buffet and a diverse à la carte lunch and dinner menu. An Armenian specialty restaurant will offer guests a flavour of the local cuisine. A coffee bar in the lobby will serve a mix of hot and cold soft beverages. Additionally a 24-hour room service will be available.
Business travelers will appreciate access to a 24-hour business centre as well as four meeting rooms equipped with the latest audio and video technologies. Other amenities will include an extensive spa with a temperature-controlled indoor swimming pool, a large gymnasium, saunas and several treatment rooms. Adjacent to the building there will also be a fitness centre, which will be available for hotel guests. Airport transportation and on-site parking will also be available.
The project, which is planned for completion by 2013, is expected to generate around 100 new jobs and contribute significantly to the development of tourism in the country through the provision of high quality hotel services.