Turkey responded to the hacking group Anonymous with 32 arrests following attacks on government websites.
As IDG News Service reported citing Turkey’s Anadolu state-run news agency, the alleged Anonymous members were arrested in 12 cities, including Ankara and Istanbul.
Turkey is the latest country to make arrests connected with Anonymous, a decentralized group of activists who conduct distributed denial-of-service attacks (DDOS) against organizations and businesses that the group opposes. The attacks seek to make websites unavailable.
On Friday, June 10, Spain said it concluded its first policing action against Anonymous, arresting three people who allegedly directed DDOS attacks on banks, government websites and companies including Sony.
Also on Friday, Anonymous said through its website, AnonOps Communications, that its attacks against Turkish government websites were in protest of "plans to implement a filter on Internet browsing" in August. Activists took to the streets in 30 cities in Turkey in May to protest the plans.
"Over the last few years, we have witnessed the censorship taken by the Turkish government, such as blocking YouTube, Rapidshare, Fileserve and thousands of other websites," according to the statement. "Most recently, the government banned access to Google services. These acts of censorship are inexcusable."
Anonymous said the strikes will be executed using the Low Orbit Ion Cannon, an easy-to-use tool for DDOS attacks but one that security experts has said is not difficult for law enforcement to trace who is using it.
Targets included Turkey's telecommunications directorate, which appeared to be offline on Monday morning, and the country's social security institution, Anonymous wrote.
On Saturday, Anonymous wrote that it had retaliated against Spanish police by launching what it said was a successful DDOS against that organization's website for several hours. The site, however, was functioning on Monday morning.