At present, over 400 liberation soldiers of Artsakh war have gone missing, Arabo detachment commander said.
As Manvel Yeghiazaryan told a news conference on Missing Soldiers Commemoration Day, “this is a special day to Arabo - on June 29, 1992, about 80 soldiers of our detachment went missing.”
“Arabo continued search for missing soldiers. Recently, Armenian authorities made every effort to bring the bodies of the dead soldiers back to their homeland, yet Azeris are still refusing to return them,” he said.