Discovery of March 1-2, 2008 events and punishment of perpetrators are primary issues on Armenian National Congress (ANC) agenda, ANC leader Levon Ter-Petrossian stated.
As he stressed at ANC rally in Yerevan, to discover the events, the whole chain of orders which led to use of weapons against peaceful demonstrators should be followed.
According to ANC leader, the chain in question will surely point to the second Armenian President Robert Kocharyan.
During the rally, Ter-Petrossian stressed the role of Kocharyan in the events mentioned, stating that the latter worked out the scenario of clashes long before March 1 events.