World famous rock band System Of A Down refused to give a concert in Yerevan during celebrations of the 20th anniversary of independence of the Republic of Armenia on September 21, reliable sources told PanARMENIAN.Net.
However, rumors go round that instead the band members expressed willingness to perform in Armenia on April 24, Armenian Genocide Commemoration Day, as it is more symbolic for them to come out on that day.
Earlier on Youtube there was a video, where SOAD bass guitar Shavo Odadjian said in Moscow that group will be happy to visit Moscow with a concert and will be in Armenia soon.