On July 11, Minister of Foreign Affairs of Russia Sergey Lavrov, as agreed earlier, met with co-chairs of OSCE Minsk Group on Nagorno Karabakh conflict settlement Bernard Fassier of France, Robert Bradtke of the United States and Igor Popov of Russia, as well as Ambassador Andrzej Kasprzyk, Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
As the Russian Foreign Ministery press service reports, during consultations they discussed issues of further coordination of OSCE MG co-chair countries’ work including results of June 24 Kazan trilateral summit, and following efforts undertaken by Russia, U.S. and France, being mediators in the negotiation process.
At June 24 meeting in Kazan, the Presidents of Armenia, Azerbaijan and Russia failed to sign an agreement on basic principles of Karabakh conflict settlement.