Polish President Bronislaw Komorowski sees major perspectives in development of Armenia-Poland business ties, with specific collaboration plans to be worked out during Armenia-Poland business forum.
At joint news conference with Armenian President Serzh Sargsyan, the Polish President invited Armenian entrepreneurs to work at Polish stock market, as a source of capital for further investments.
As the President noted, Polish factory for Manufacturing of equities won Armenia-announced tender for printing of biometrical passports. Mr. Komorowski welcomed the fact as a further step towards development of bilateral business ties.