Hakob Gyurjyan first international symposium of sculpture in Shushi entered the layer of Armenian-Italian cooperation. Professors Giuseppe Giovanni Del Debbio, Francisco Roviello and others who came from various Italian Universities expressed readiness to cooperate with Shushi city hall in restoration of destroyed buildings and construction of new ones, using their knowledge and experience.
As agreed, Shushi city hall will hand over the professors the packages with the most important construction designs soon for getting their professional advice and offers.
In the framework the symposium, Professor of Florence Academy of Arts Roberto Giovanelli read lectures about Italian fine art of the 17th century, while his daughter, linguist of Florence State University Maddalena Giovanelly carried out Italian language trainings in the whole course of the symposium.
Hakob Gyurjyan first international symposium of sculpture took place in Shushi from July 17-28.
15 Italian sculptures created compositions from limestone, to be located in different corners of the city.
The compositions will boost development of sculpture and capital building of Shushi and will return it bygone fame and status of cultural center, according to sculptor Vigen Avetis.
“The idea of peace, freedom and struggle are dominating in the sculptures. From the first sight it is notable that these sculptures defer from Armenian sculptors’ works by style and spirit, they are designed to change architectural environment of Shushi,” the sculptor said.
Results of the symposium will be included into the catalogue in three languages: Armenian, Italian and English, the author of which is Professor Gerardo Lo Russo, Rector of Rome Academy of Arts. Studio Quagli Italian cinema studio will shoot a documentary film on cultural heritage of Artsakh and Shushi to be screened over Rai 1.