Presidents of Azerbaijan and Russia Ilham Aliyev and Dmitry Medvedev are to discuss issue of the Caspian Sea legal status during August 9 meeting in Sochi, where Aliyev will arrive on the invitation of Medvedev.
“A substantial exchange of opinions on key aspects of Azeri-Russian relations as well as actual problems of the regional agenda, including negotiations process on Nagorno Karabakh settlement is planned during the meeting between the two leaders,” RIA Novosti reported, citing the Russian President’s press service.
It was reminded in the Kremlin that Presidents of Russia and Azerbaijan regularly meet for talks on Nagorno Karabakh conflict settlement in trilateral format with participation of Armenian President. The latest meeting took place on June 24 in Kazan.
It is supposed that Medvedev will meet with the Armenian President, at the unofficial summit of Collective Security Treaty Organization (CSTO) in Kazakhstan, on August 12.
After Kasan meeting failure, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov handed over personal messages and suggestions of RF President Dmitry Medvedev to Armenian and Azerbaijani leaders Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev. Armenia and Azerbaijan already replied to President Medvedev’s suggestions.