Manvel Maloyan, as an athletics coach, started to work at N1 Yerevan Sports School in 1982, but in 1996 he was dismissed, and the Armenian Athletics Federation has had no contact with him since then, a sports official said.
As Narine Shahbazyan, Secretary General of Armenian Athletics Federation, told PanARMENIAN.Net, Maloyan’s son, David Maloyan was not engaged in athletics and she cannot say anything about him as a coach or sportsman.
One of Maloyan’s friends told a PanARMENIAN.Net reporter that David has got married recently and was going to arrive in Armenia.
Two Armenian track and field coaches for the Guatemalan national athletics team, Manvel Maloyan, 60, and his son, David, 30, were shot dead in the country’s capital near the Mateo Flores Stadium, on August 9. Manvel Maloyan has been coaching the Guatemalan national team for 10 years and his son, David, joined later to help his father.
Police handles several possible motives for the murder of the Armenian coaches for the Guatemalan national athletics team, including robber attempt. Composite sketch of killer wanted by the police has been drawn.