Armenia should declare the Armenian-Turkish protocols invalid in response to Turkey’s removal of the protocols from the parliament’s agenda, said director of the Institute of Oriental Studies at the Armenians Academy of Sciences.
“We should have done this earlier,” prof. Ruben Safrastyan told a PanARMENIAN.Net reporter. “Although withdrawal of any bill from the parliament is a procedural issue conditioned by the election of the new parliament, it’s obvious that the current Turkish authorities have no intention to normalize relations with Armenia.”
“The Protocols will hardly return to the Turkish parliament’s agenda. Turkey is not interested in normalization of relations with Armenia. It entered the big game in Middle East,” prof. Safrastyan said, adding that Armenia should build its policy towards Turkey taking into account the latter’s approach to the matter.
Turkey’s Grand National Assembly has withdrawn from the agenda 898 bills, including the Armenian-Turkish protocols signed in 2009.
According to Pirus Haber, the new Turkish parliament considers that the issue of opening of border with Armenia is no longer actual for the country’s political course. Besides, in compliance with the parliament’s regulations, a bill that was rejected by the parliament loses its legal forces during six months.