The international community turned the page of Armenia’s March 1 tragic events back in 2008, said former Foreign Minister of the Nagorno Karabakh Republic.
“The international community disclaimed the responsibility for Armenia back in those days,” Arman Melikyan told a press conference in Yerevan.
According to Melikyan, international institutions aimed to only alleviate the situation and prevent new tensions. Here he stressed that “they have turned this page, but Armenia has not yet, and will not unless we are able to election trustworthy leadership for the country.”
The outcome of the latest general amnesty in Armenia, the renewed impetus to investigate the 10 deaths during the March 2008 events, and the resulting start of a constructive dialogue between the opposition and ruling coalition mean that the chapter on the March 2008 events can finally be considered closed, the Monitoring Committee of the Council of Europe Parliamentary Assembly (PACE) said on September 8.
February 19, 2008 presidential election in Armenia were followed by a political crisis. Opposition supporters headed by ex-President Levon Ter-Petrossian, initiated a range of protest actions protesting the official results of the election. March 1-2 saw the death of 10 people, and hundreds were injured as a result of clashes between the opposition and police.