On October 22, according to the earlier agreement with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission conducted a regular monitoring of the Nagorno Karabakh and Azerbaijani armed forces' contact-line, in the direction of NKR Martakert region.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was held by the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk, Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Antal Herdich (Hungary) and Marius Puodziunas (Lithuania).
From the opposite side, the monitoring was conducted by Coordinator of the OSCE Office Lieutenant-Colonel Imre Palatinus (Hungary) and Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Hristo Hristov (Bulgaria).
The monitoring was conducted according to the schedule. No ceasefire violations were observed.
From Karabakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Defense and Foreign Affairs.