On November 17-20, Chairman of Central Bank of Armenia (CBA) Arthur Javadyan will participate in 21st Frankfurt European Banking Congress.
Discussion on changing economic power, changing currency and changing financial markets is on Congress agenda, the CBA press service reports.
President of the European Central Bank Mario Draghi, German Finance Minister Wolfgang Schaeuble, President of Bundesbank (German Federal Bank) Jens Weidmann are due to make reports at the Congress with Representatives of IMF, EBRD, international banking corporations, research centers and institutes to participate in it.