Yerevan premiere of The Twilight Saga: Breaking Dawn film was postponed from Nov 25 to 26, Moscow film theatre told a PanARMENIAN.Net reporter.
The film premiere date was repeatedly changed both in Yerevan and abroad. Though as previously reported, the world premiere was scheduled for Nov 18, the film premiered Nov 13-14. Nov 18 was named as the date of official release.
The Twilight Saga: Breaking Dawn, commonly referred to as Breaking Dawn, is a 2011/2012 two-part romantic fantasy film directed by Bill Condon and based on the novel Breaking Dawn by Stephenie Meyer. The two parts form the fourth and final installment in the The Twilight Saga series.