An Armenian company, Byurakn, has been recognized as overall winner under the “Chairman’s Selection” category of the European Business Awards, which were sponsored by HSBC for the second year.
During a gala presentation ceremony that took place in Barcelona, heads of state, leading industrialists, entrepreneurs, business leaders, media owners and academics from across 30 European nations gathered for the announcement of this year’s 11 award winners.
On July 28, Byurakn LLC along with AUM LTD and Manana Grain LLC was selected to receive a ‘Ruban d’Honneur’ prize, enabling them to join 111 businesses from over 30 countries to compete in the final round of the competition in Barcelona, and the chance to win an award in one of 11 categories.
Astrid Clifford, HSBC Bank Armenia Chief Executive Officer commented: “I am delighted that one of our customers has received this highest accolade in one of Europe’s toughest business competitions. Hopefully, this will encourage Armenian businesses to deepen their relations with Europe.”