November 24, 2011 - 14:08 AMT
On October 24, Orange Armenia signed a five-year partnership agreement with the State Linguistic University after V. Brusov.
Within agreement framework, university students will be provided with internship opportunity at Orange Armenia as well as chance to participate in company-organized training and qualification courses.
As Orange Armenia CEO Bruno Duthoit stated, “we are happy for a newly-established cooperation, providing university students an opportunity to benefit from our business experience thus increasing their chances for further employment.”
Signing ceremony was followed by the opening of a WiFi corner to provide University students and professors with free internet access.