French government will pay up to 2,000 euro to each refugee rejected the right of residence, if they voluntarily agree to return to homeland, French Le Monde paper says.
According to French Interior Minister Claude Gueant , it is a way to prevent cases when those having no right to residence join the crowd of illegal immigrants.
60 000 asylum applications will be considered by yearend, the number totaling 42,6 thousand in 2008.
Gueant noted that priority will be given to migrant from Bangladesh and Armenia, majority of refugees being from these countries.
For the past 4 years the number of refugees in France increased by 55%, with French government rejecting 70-80% of asylum bids.