Russia expressed regret and concern yesterday, January 10, about Iran's launch of an underground uranium enrichment facility, but urged all parties involved in the nuclear standoff with Tehran to avoid hasty moves.
The Russian Foreign Ministry's statement mixed cautious criticism of Iran, an important trading partner, with a call for more talks - a fine line Moscow has walked in the past.
The Foreign Ministry said in a statement that the launch of the facility near Iran's holy city of Qom demonstrated that Tehran was continuing to ignore international concerns about its nuclear program. It added, however, that Iran had notified the International Atomic Energy Agency in due time of the launch of the bunker facility.
"We hope that Tehran will listen to our opinion about the need for a further close cooperation with the agency and a quick start of serious six-way talks on the Iranian nuclear program without any preconditions," it said.
The ministry said Russia was urging all parties involved in the Iranian nuclear standoff to avoid "ill-considered and abrupt moves," which could undermine prospects for talks with Iran, an important trading partner.
"We confirm that all problems linked with the Iranian nuclear program must be solved exclusively through talks and dialogue based on mutual respect, gradual movement and reciprocity," it said, adding that Russia is ready to help the negotiations, AP reported.
Russia had treaded a similar path over recent years, alternating criticism of Iran's intransigence with praise for some of its moves and readiness to continue the dialogue. Iran has insisted that its uranium enrichment program is aimed at civilian power generation and research, but Western nations suspect it of serving as a cover for a nuclear weapons bid.
Moscow backed some of the previous UN sanctions against Iran, but in recent months has firmly rejected imposing any new sanctions and called for dialogue.