January 26, 2012 - 10:31 AMT
British Prime Minister David Cameron has commented on the genocide bill adopted by the French Senate. “My country also enacted laws directed to the past, but I believe that we must live in the present,” he said.
On January 23, the French Senate passed the bill with 127 votes for and 86 against. On December 22, 2011, it was adopted by the French National Assembly. The bill will impose a 45,000 euro fine and a year in prison for anyone in France who denies this crime against humanity committed by the Ottoman Empire.