About million people support Prosperous Armenia, and even with some 20 members leaving it there will not be much difference, Bostanjyan said.
A parliament member of Prosperous Armenia coalition party Vardan Bostanjyan was asked to comment on the recent incident in Ararat town when one of the party founders, Karen Khachatryan, suspended his membership and spoke in favor of the Armenian President.
In reply to journalists' question if this happened as a result of authorities’ pressure on Prosperous Armenia, the PM said with irony: “You (journalists) speak a lot about it, so it can be true.”
“Prosperous Armenia party has about a million of supporters, and even with some 20 members leaving it, there will not be much difference,” said Bostanjyan.
According to rumors spread through the media, Karen Khachatryan was promised a post of the head of Ararat police department.