PanARMENIAN.Net - The native home of great Armenian poet Yeghishe Charents in Kars is in the focus of Turkish media.
According to Dogan News news agency, “the decrepit house was taken up by drug addicts”.
“The house became dangerous to district residents demanding to either demolish or reconstruct it,” the agency reported.
Obviously, Kars authorities aim at total destruction of Charents’ house, proving that Armenians did live in the old town.
The native home of the great Armenian poet Yeghishe Charents in Kars was put up for sale. The owner of a nearly-demolished house estimated it at USD180 thousand. Earlier, Turkish media reported the house will be bought by Istanbul-residing Armenian businessman to be turned into the poet’s museum. However, the information has not been yet confirmed.