September 23, 2003 - 00:08 AMT  19:01 GMT
There are many people in Azerbaijan afraid and feeling pressure exerted by the authorities at the threshold of the election, co-rapporteur of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Andreas Grass stated upon completion of his "observing" visit to Azerbaijan.
$35 MILLION INVESTED IN NAGORNO KARABAKH ECONOMY WITHIN 3 YEARS
September 22, 2003 - 23:43 AMT  19:01 GMT
Mostly the investors are our compatriots from the US, Russia and Belgium, NKR prime minister Anushavan Daniyelian stated addressing Armenia-Diaspora first economic forum that opened today in Yerevan.
TEHRAN PRESENTED ULTIMATUM TO ANKARA
September 22, 2003 - 23:15 AMT  19:01 GMT
In case Turkish prime minister Recep Erdogan refuses to visit Tehran, Iranian president Mohammad Khatami will also refrain from the trip to Ankara.
RUSSIAN PRESIDENT CONGRATULATED ARMENIAN LEADER INDEPENDENCE DAY
September 22, 2003 - 22:44 AMT  19:01 GMT
Today the people of Armenia can be proud of the results achieved on the path of building a jural democratic state, the letter says.
2785-TH BIRTHDAY OF CITY TO BE CELEBRATED IN YEREVAN
September 22, 2003 - 22:41 AMT  19:01 GMT
Celebrations devoted to the 2785-th birthday of the city will be held in Yerevan October 10-12.
OSCE MEDIATORS TO HOLD MEETINGS ON KARABAKH ISSUE WITH AZERI AND ARMENIAN MFA HEADS EARLY OCTOBER
September 22, 2003 - 22:09 AMT  19:01 GMT
Russian co-chairman of the OSCE MG Yuri Merzlyakov expressed satisfaction with the meeting with the US and French co-chairmen of the MG held in Vienna September 15.
BAKU-TBILISI-CEYKHAN OIL PIPELINE BEING CONSTRUCTED IN TERRITORY OF ARCHEOLOGICAL VALUE IN GEORGIA
September 22, 2003 - 21:42 AMT  19:01 GMT
An ancient settlement was discovered in the course of construction works of Baku-Tbilisi-Ceykhan oil pipeline in the environs of the village of Tapatskhuri (Samtskhe-Javakhetia) inhabited by Armenians.
CIS MIA HEADS TO DISCUSS CREATION OF CENTER FOR STRUGGLE AGAINST DRUG CRIME
September 22, 2003 - 20:12 AMT  19:01 GMT
September 22-23 heads of the ministries of internal affairs of the CIS member-states will discuss in Dushanbe the issue of forming the CIS center for the struggle against drug crime.
ARMENIAN FM TO MEET OSCE MINSK GROUP US CHAIRMAN IN NEW YORK
September 22, 2003 - 19:53 AMT  19:01 GMT
Today Vardan Oskanian has left for New York to take part in the 58-th session of the UN General Assembly.
ARMENIA-DIASPORA FIRST ECONOMIC FORUM OPENED IN YEREVAN
September 22, 2003 - 19:29 AMT  19:01 GMT
Panarmenian Expo-2003 trade-industrial exhibition where production of 165 companies acting in Armenia will be presented is as well to open today.