December 9, 2003 - 22:33 AMT  14:43 GMT
Today a soiree "To Armenian Friends" dedicated to the 15-th anniversary of the Armenian earthquake is taking place in the state philharmonic hall of Nizhni Novgorod Russian city.
ARMENIAN PRESIDENT POSTPONED DEPUTIES' VACATION
December 9, 2003 - 22:12 AMT  14:43 GMT
Robert Kocharian signed today the decree on calling a special session of the National Assembly December 12.
NO ARMENIANS AMONG VICTIMS OF TERRORIST ACT AT MOSCOW NATIONAL HOTEL
December 9, 2003 - 21:33 AMT  14:43 GMT
11 out of 12 people, who suffered from the explosion are Russian citizens, and 1 is from China.
FRENCH RESCUERS PROVIDED ASSOCIATES FROM NAGORNO KARABAKH WITH NEW EQUIPMENT
December 9, 2003 - 21:25 AMT  14:43 GMT
The agreement upon this was achieved in Stepanakert in March, during the visit of the French rescuers within the program for cooperation and exchange of experience.
US CONGRESS LOWER HOUSE APPROVED ASSISTANCE TO ARMENIA AMOUNTING IN "NO LESS $75 MILLION FOR 2004
December 9, 2003 - 19:38 AMT  14:43 GMT
In accordance with the bill an additional $5 million will be rendered as humanitarian assistance to Nagorno Karabakh.
YOUTH TO UNITE ARMENIA, AZERBAIJAN AND GEORGIA, ARMENIAN AMBASSADOR CONSIDERS
December 9, 2003 - 19:18 AMT  14:43 GMT
Soiree called "Get acquainted: Azerbaijan, Armenia and Georgia" took place in Moscow.
ARMENIAN AND RUSSIAN SPECIAL SERVICES REPRESENTATIVES DELIBERATING IN ROSTOV-ON-DON
December 9, 2003 - 18:42 AMT  14:43 GMT
The parties will discuss the issues of perfection of the cooperation on combating the global terrorism, the interaction in the sphere of providing economic security of Armenia and Russia.
ARMENIAN DEFENSE MINISTER TO PARTICIPATE CSTO FORUM IN MOSCOW
December 9, 2003 - 18:40 AMT  14:43 GMT
The sitting of the CIS defense ministers with S. Sargsian's participation will be also held in Russia's capital city December 10.
"ZVEZDA" ARMENIAN-RUSSIAN ENTERPRISE READY TO INVEST 60 MILLION EURO IN ARMENIAN TELECOMMUNICATION SYSTEM
December 9, 2003 - 17:49 AMT  14:43 GMT
The company promises to create a network, the level of the technologies and equipment of which will have no match all over the South Caucasian region.
GEORGIAN STATE TELEVISION TO TRANSMIT NEWS IN ARMENIAN
December 9, 2003 - 17:29 AMT  14:43 GMT
On the initiative of presidential contender Mikhail Sahakashvili, 15-minutes' newsbreaks will be transmitted three times a week beginning with December 10.