Fact of Armenians Being Indigenous in Karabakh Recognized by Innumerable Transactions of World Historical Science
December 23, 2005 - 18:43 AMT  05:57 GMT
At the same time it is evident to the world science that Turkic ancestors of contemporary Azeris were thousands of kilometers away from the South Caucasus.
Aliyev Made Official Order to Forge History of Armenia and Azerbaijan
December 23, 2005 - 18:28 AMT  05:57 GMT
I. Aliyev continues the tradition of the cult of «the father of the nation», created and supported in Azerbaijan since the time of the Soviet Union, H. Kotanjyan considers.
Azeri President Speech Dissonant to OSCE MG Calls
December 23, 2005 - 18:19 AMT  05:57 GMT
One of the goals of I. Aliyev's statement is to redirect the public opinion of Azerbaijan in the post-election period from democracy issues in the country to the habitual dazzling inter-ethnic hostility, H. Kotanjyan supposes.
AAA Conveyed Schwarzenegger Original Statement on Armenian Genocide to Genocide Museum
December 23, 2005 - 17:35 AMT  05:57 GMT
«The existence of the Republic of Armenia today is a reminder of the Armenian Genocide to the world and irrefutable evidence of the steadfast spirit of its people,» says the statement of the California Governor.
Baghdassaryan: 2006 Promises to Be a Year of Specification of Political Positions
December 23, 2005 - 17:08 AMT  05:57 GMT
The Armenian Speaker wished Armenian citizens "truth, kindness and tolerance", as well as "intolerance towards lie, corruption and various crimes."
South Caucasus Interparliamentary Assembly to Start Work January 1
December 23, 2005 - 15:42 AMT  05:57 GMT
The South Caucasus Interparliamentary Assembly will have a positive impact on establishment of dialogue and cooperation between the three countries of the region, A. Baghdassaryan stated.
Freizer: Last Hard Moves Left for Karabakh Conflict Parties
December 23, 2005 - 15:35 AMT  05:57 GMT
The ICG representative pins much hope on the coming meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan.
If Pamuk Had Explained His Words, Everything Would Be in Another Way
December 23, 2005 - 15:16 AMT  05:57 GMT
The article on insulting the dignity of the Turkish people cannot be changed or withdrawn from the Criminal Code in the near future, stated Turkish Minister of Justice.
CIS Stopped Existing?
December 23, 2005 - 15:01 AMT  05:57 GMT
Opinions on the future of the Commonwealth of Independent States divided.
Russian Base: Yerevan and Moscow Discussed Financial Matters
December 23, 2005 - 13:57 AMT  05:57 GMT
"As long as both Armenia and Russia show interest towards that base, it will be stationed here," stated Russian Embassy Advisor Envoy to Armenia.