Armenian real estate market has registered a 40% decrease in 2009
PanARMENIAN.Net - According to RA Real Estate State Cadastre Committee report, in the first quarter of 2009, 28 542 real estate deals were registered in Armenia, decreasing by 31.4% compared with last quarter of 2008 and by 18.6% compared with the first quarter of 2008.
Real estate deals were allocated as follows in RA regions: Yerevan (35% of total deals), Lori (10.3%), Kotayk (10.1%), Ararat (9,9%), Shirak (7.2%), Aragatsotn (5,1%), Syunik (4,9%), Gegharkunik (4.7%), Tavush (4,2%) and Vayots Dzor (1,7%).
Among 7 921 deals on property disposal, sale and purchase deals comprised 74.7%, deed of gift deals- 24%, real estate exchange deals-1.3%, with 32.9% of property disposal deals registered in Yerevan.
In the first quarter of 2009, apartments' sale and purchase deals decreased by 40% compared with the last quarter of 2008.
Despite major decrease in deals' number, a slump in apartments price was insignificant.
In 2009 the average real estate price comprised AMD 280 600 per square meter, which is 2% lower than in 2008, totaling AMD 286 200.
A slump in mansions purchase and sale was also registered in the first quarter of 2009: 32% throughout Armenia, 1360 deals against 2002 deals in the same period of 2008, 38% decrease in Yerevan 288 against last year's 464.
The market average rate of USD totaled AMD 388,20 on Feb 2, increasing by 0.89 point compared to Feb 2.
Armenian Prime Minister: though Armenia has no oil deposits, it has other more important resources such as human capital.
India, Iran's second-biggest oil client after China, buys 12 percent of its oil needs from the Islamic nation.
Libya had still only recovered a fraction of the $100 bln in assets frozen overseas during the country's bitter civil war.