PanARMENIAN.Net - Recently introduced by Georgian government, 200-lari (approx. USD 110) transportation duty for the transfer of transit goods trough the territory of Georgia came as a correct decision.
Georgia’s being a transit country necessitated the introduction of transportation duty, a representative of Rakia Georgia Free Industrial Zone company in Georgia told PanARMENIAN.Net
Ashot Merakyan, the head of transportation department at RailVneshtrans LLC forwarding company, pointed out that the duty will not affect the price of products imported to Armenia, however causing the increase in transportation cost. As he noted, a similar duty (AMD 125 thousand per vehicle) has long been introduced in Armenia.
Rakia Georgia Free Industrial zone in Georgia (Eastern Europe), was set under the aegis of a subsidiary company of RAK Investment Authority (RAKIA). This is the first free zone in the Caucasus Region and is strategically located for easy access to the EU, Central Asia and Caucasus/ Eastern European markets. The free zone is being established next to the Poti Sea Port, which is also a subsidiary of RAKIA, the largest sea port in the Black Sea region and offers tremendous supply chain cost advantage for movement of goods.