DigiTec on wheels to launch on March 3
The DigiTec on wheels fair-exhibition will start on March 3. As the press office of UITE reported, within 5 days the exhibition will visit Ashtarak, Aparan, Spitak and Vanadzor (2 days). The fair is expected to bring together representatives of 15 Armenian ICT companies. Presentation of robots, seminars and trainings are scheduled during the event.
Next stages of DigiTec on Wheels will be held between March 24 and 28 in Stepanavan, Alaverdi, Tashir, Amasya, Ashotsk, between April 12 and 15 in Tallinn, Artik, Maralik and Gyumri, between May 6 and 9 in Stepanakert and Gyumri, between May 17 and 21 in Artashat, Ararat, Yeghegnadzor, Vayk and Jermuk; between June 1 and 5 in Sisian, Goris, Kapan, Kajaran, Meghri; between July 1 and 5 in Gavar, Vardenis, Martuni, Karmir, Sevan.
The pilot part of DigiTec on Wheels was held between December 21 and 25, 2009 in several cities of Armenia. The exhibition is aimed to promote the development and dissemination of information and communication technologies in the regions of Armenia, as well as ICT education.