PanARMENIAN.Net - France Telecom invested euro 250 mln. in Armenia, Executive Vice President of Europe for France Telecom-Orange said.
“As the third mobile operator to have entered Armenia’s market, Orange Company currently boasts subscriber base of 600 thousand,” Benoit Scheen said.
Mr. Scheen has arrived in Armenia to introduce Orange Armenia’s new CEO Francis Gelibter who will replace Bruno Duthoit on the post September 3.
“Ever since the company opened representation in Armenia, it aimed to introduce innovative and high-quality services, as well as boost their availability to general population rather than create a large customer base. All this helped us become the most preferred brand in the country,” he said.