PanARMENIAN.Net - Ireland’s Armenian community organized a Dublin-hosted liturgy on December 9 to commemorate late Armenian ambassador to the UK Karine Kazinian, russianireland.com reported.
Armenian ambassador to the UK Karine Kazinian died on December 6 in the U.S., with post-surgery complications cited as the reason for the diplomat’s death.
Karine Kazinian was born in 1955 in Yerevan. She graduated from Yerevan State University’s Philology Department in 1977 and Harvard Kennedy Government School in 2010. Ms. Kazinian assumed her duties as Armenia’s ambassador to the Court of St.James’s on September 12, 2011. Before her appointment, she served as RA Deputy Minister of Foreign Affairs in charge of bilateral and multilateral European Affairs, as well as Asia- Pacific and Africa Department. She was also the chief negotiator with the EU on Armenia-EU Association Agreement.