Memo on establishment of CSTO academy in Armenia to be signed
PanARMENIAN.Net - On January 29-30, delegation of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) led by Secretary General Nikolay Bordyuzha will participate in the joint meeting of Interstate Commission on Military and Economic Cooperation and the meeting of RA interdepartmental commission on coordination of events in the framework of CSTO.
National Security Council secretary Arthur Baghdasaryan, Russian Minister of Industry and Trade Igor Karavaev and CSTO deputy secretary general Valery Semerikov will attend the event.
N. Bordyuzha will deliver a report, to be followed by a discussion of establishment of certified service centers for maintenance and repair of armored vehicles and engineering equipment as well as "Mi" helicopters.
Upon completion of the meeting a memorandum envisaging establishment of CSTO Academy in Armenia will be inked.