PanARMENIAN.Net - Armenian presidential hopeful Raffi Hovannissian removed the ruling Republican Party of Armenia (RPA) candidate Serzh Sargsyan’s posters from the doors of Aparan town’s medical center, according to Hovannissian’s facebook page.
The candidate stressed the need for the medical institutions not to get involved in political processes, despite the respect he shows for the incumbent president Serzh Sargsyan.
Raffi Hovannissian noted that the move was aimed at protection of the rights of the medical workers.