PanARMENIAN.Net - Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian met with his Norwegian counterpartEspen Barth Eide, as part of his visit to Strasbourg.
The ministers highly assessed the development of relations in the past years, hailing the high-level visits and expansion of the legal framework.
Regional issues were further discussed, with Minister Nalbandian briefing his Norwegian counterpart on Armenia’s and international community’s efforts aimed at the settlement of Nagorno Karabakh problem, RA MFA press service reported.