PanARMENIAN.Net - Chairman of the Competition Protection Commission, Gegham Gevorgyan, has traveled to Moscow to participate in the "5+1" format meeting of the heads of competition authorities of EAEU member states and the EEC Minister for Competition and Antitrust Regulation.
Discussions will focus on measures to enhance cooperation between competition authorities, assess the competitive landscape in cross-border markets, and examine the impact of internal market protection measures on competition. Additionally, proposals from the heads of competition authorities of member states will be reviewed.