PanARMENIAN.Net - Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the governments of Armenia and Azerbaijan have exchanged lists of potential product groups for trade, according to Armenpress.
“The review process is still underway,” he said.
Pashinyan also addressed the recent import of a new batch of gasoline from Azerbaijan, explaining that during the first delivery, only Armenian companies unlikely to politicize the issue were informed. This approach proved justified, as some Armenian firms later refused to sell the Azerbaijani gasoline.
“As a result of this process, it will become clear to everyone that the market and the opportunity are open to all, and anyone can take advantage of it,” the Prime Minister added.
Armenia began importing oil products from Azerbaijan in December 2025. On December 19, a train carrying 1,218 tons of A-95 gasoline in 22 wagons arrived in Armenia via Georgia, reaching the Ayrum railway station. The Ministry of Economy has confirmed a second shipment is in progress, with Azerbaijani sources reporting plans to deliver 1,000 tons of A-92 gasoline, 1,000 tons of diesel fuel, and 1,800 tons of A-95 gasoline.