Armenia stays under PACE monitoring
PanARMENIAN.Net - "All through PACE Summer Sitting, Heritage Party directed its efforts at fulfillment of EU obligations assumed by Armenia, overcoming of financial crisis consequences and discovery of cases of 10 innocent victims," Heritage Faction MP Stepan Safaryan told at a joint news conference with PACE Delegation representative Zaruhi Postanjyan.
"Though additions offered by Zaruhi Postanjyan were not accepted, their fundamentals were included in PACE report. RA NC and Heritage representatives worked hard in March 1-2, 2008 events' Evidence Collection Group. We managed to achieve a legal status for the group," Safaryan noted.
According to him, Armenia stays under common monitoring. The report included points on the assembly to continue monitoring legal procedures over those arrested after March 1-2, 2008 events.