PanARMENIAN.Net - Absence of understanding between Armenian and Turkish publics is Turkey's fault, an Armenian expert said.
"Turkey should follow Germany's example. Turkish leaders should come to Armenia, bow before the Armenian Genocide memorial and beg pardon for the atrocities their ancestors committed," Sergey Shakaryants told a news conference today.
Armenian-Turkish relations will not be normalized unless Turkey realizes that aggravation of the Kurdish issue is the consequence of Armenian Genocide, according to him.
"Turkey has no intention to establish relations with Armenia. This fact can be easily proved by its actions on the threshold of the Armenian Genocide anniversary which prevented U.S. President Barack Obama from using the term Genocide in his annual April 24 statement," Shakaryants said.