PanARMENIAN.Net - Within Sunchild festival frameworks, Yerevan is hosting 3-day public panel discussions on water resources, hazardous waste management and climate change. The discussions are organized through joint initiative of FPWC and OSCE Yerevan Office, with the assistance of YSU Research Center for Ecology Laws.
Today's discussions focused on climate change. The meeting featured "Age of stupidity" film screening, followed by discussions. Head of OSCE Yerevan Office, Ambassador Sergey Kapinos emphasized the importance of discussions, which serve as a further stimulus towards solution of ecology issues.
Director of Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets, Ruben Khachatryan noted in his turn: "Major ecological issues can't be resolved without society's participation. Major ecology problems have to be resolved in South Caucasus to promote further development in the region."