OSCE Ministerial Council to adopt statement on Karabakh
PanARMENIAN.Net - Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian met with the OSCE Minsk Group Co-Chairs, Ambassadors Yuri Merzlyakov of Russia, Bernard Fassier of France and Robert Bradtke of the United States on the sidelines of the 17th OSCE ministerial council in Athens. Personal representative of the OSCE CiO, Ambassador Andrzej Kasprzyk was also present at the meeting.
After talks with the mediators, Minister Nalbandian met with Azerbaijani counterpart Elmar Mammadyarov to discuss the joint statement to be adopted by the OSCE Ministerial Council.
He also met with the OSCE PA special representative on Nagorno Karabakh Goran Lennmarker to consider the latest developments in Karabakh process, RA MFA press office reported.