Armenian, Artsakh universities to deepen cooperation
PanARMENIAN.Net - On March 17, Artsakh Republic President Bako Sahakyan met with delegation led by Armenian Minister of Education and Science Armen Ashotyan.
Issues related to the development of education and science in Artsakh, the course of reform implementation in the filed, as well as deepening of cooperation between universities of the two Armenian republics were discussed during the meeting.
Artsakh Republic Minister of Education and Science Vladik Khachatryan, writer and publicist Zori Balayan, rector of the Artsakh State University Stepan Dadayan were present at the meeting, Central Information Department at Artsakh President's office reported.