OSCE/ODIHR observer: we aren’t gendarmes
PanARMENIAN.Net - Head of the election observation mission of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) responded to the accusations of the Armenian opposition regarding the small number of observers.
“OSCE/ODIHR observers are not gendarmes and won’t replace the authority,” Radmila Šekerinska told a press conference in Yerevan.
According to her, OSCE/ODIHR mission in Armenia is similar to the missions in other countries, with the number of observers pursuing no ulterior motives.
Dwelling on journalists’ remarks noting the observation mission in Georgia was larger, Šekerinska said, “don’t use arithmetic for drawing political conclusions.”
She further said that observers from OSCE Parliamentary Assembly and other European intuitions will also monitor the election process.