Cossacks of Azerbaijan to form regiment as part of Defense Ministry
PanARMENIAN.Net - The Russian information and cultural center in Baku hosted a conference of Cossacks of Azerbaijan. The organization has 1,500 members. Cossack General Victor Mereshkin delivered a report at the conference. According to him, Cossacks of Azerbaijan support the country’s President, Ilham Aliyev.
On behalf of Cossacks, Mereshkin expressed gratitude to the Azerbaijani President for the permission to erect a monument to Cossack soldiers.
He said that they will apply to the Azerbaijani President with a request on formation of Cossack regiment as part of the Defense Ministry.