ARMENIA'S TELECOMMUNICATIONS DEVELOPING STEADILY
According to the research carried out by Biz-Lib, the level of investment in infrastructure and new services has begun to increase.
TURKISH AMBASSADOR TO BAKU: ARMENIA NOT ENEMY TO TURKEY
July 16, 2005 - 10:16 AMT  18:07 GMT
«Dialogue between Yerevan and Ankara unavoidable,» Turan Morali said.
AZERI MFA: BAKU WILL NOT COMPROMISE IN LACHIN ISSUE
July 16, 2005 - 09:38 AMT  18:07 GMT
Lachin is not subject to compromise, as this road connects Nagorno Karabakh with the external world, the NKR President had earlier stated.
AZERI FM CONSIDERS REPORTS ON REFERENDUM IN KARABAKH RUMOR
July 16, 2005 - 08:50 AMT  18:07 GMT
«Reports of the kind are most probably aimed at the studying the response of the opposing party,» E. Mammadyarov considers.
July 16, 2005 - 07:43 AMT  18:07 GMT
The document draft contained a dangerous proposal to conduct a referendum in Nagorno Karabakh.
MISS CAUCASUS BEAUTY CONTESTS BEGINS IN YEREVAN
July 16, 2005 - 07:38 AMT  18:07 GMT
The contest aims at "uniting representatives of all Caucasian countries and has not only cultural, but also political character.
KARABAKH REFERENDUM NOT SUPPORTED IN BAKU
July 14, 2005 - 05:00 AMT  18:07 GMT
Mass media resources of Armenia and Azerbaijan are actively discussing the information spread by "Svoboda" radio station. Referred to an undisclosed diplomat, the source informed that both parties of Karabakh conflict have come close to signing a peace treaty which can be signed already within the coming few months. The plan of the unknown diplomat met quite a number of opponents both in Baku and in Yerevan.