ՀՀ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի մոտակայքում ադրբեջանական զինուժի խոցած ուղղաթիռի միջադեպը:
Հայտարարությունում, մասնավորապես, նշվում է, որ հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված յուրաքանչյուր բարձր մակարդակի հանդիպումից առաջ և հետո Բաքուն նորանոր սադրանքների է գնում` խափանելու համար բանակցային գործընթացը, ինչպես նաև Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերը՝ ուղղված հակամարտության բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը։
«Ադրբեջանական կողմը կոպտորեն ոտնահարում է վերջին գագաթնաժողովներին հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Նման հանցավոր սադրանքը ցույց է տալիս, որ Բաքուն ոչ միայն արհամարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, միջազգային հանրության կոչերն ուժի չկիրառման, հրադադարի ամրապնդման, վստահության միջոցների իրականացման մասին, այլև գործում է հակառակ դրանց՝ կրելով իրավիճակի սրման ամբողջ պատասխանատվությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ: