Ապրիլի 24-ին կտրուկ վատացել է մոսկովյան Բուտիրսկայա բանտում գտնվող հայ գործարար և բարերար Լևոն Հայրապետյանի առողջական վիճակը: Ճնշման բարձր տատանման պատճառով բարեգործը կորցրել է գիտակցությունը, տեղեկացնում է «Ազատություն Լևոն Հայրապետյանին» քաղաքացիական նախաձեռնությունը։
Մոսկվայի դատարանը հայազգի բարերար Հայրապետյանին դատապարտեց 4 տարվա ազատազրկման։ Գործարարը մոտ մեկ տարի անցկացրել է քննչական մեկուսարանում, ապա տնային կալանքի պայմաններում։ Նրա փաստաբաններն այն ժամանակ պահանջել են փոխել խափանման միջոցը՝ ներկայացնելով պաշտպանյալի ծանր առողջական վիճակի մասին վկայող փաստաթղթեր։ Հայրապետյանը հերքում է մեղադրանքը։ Նա երկրորդ կարգի հաշմանդամ է, չորս ինֆարկտ և երկու ինսուլտ է տարել, տառապում է քաղցկեղով, ուրոլոգիական խնդիրներ ունի, դժվար է տեղաշարժվում:
«Մեր աչքի առաջ տեղի է ունենում այն, ինչի մասին մեզ զգուշացնում էին բժիշկներն ու իրավաբանները. առողջական նման վիճակում գտնվող մարդը չի կարող մնալ բանտում: Դա հակասում է բոլոր հիմնարար մարդասիրական օրենքներին: Հայրապետյանն այժմ գտնվում է Բուտիրսկայա բանտի բուժկետում, որտեղ նրա պայմաններն ավելի լավն են, քան խցում, սակայն դեռ հեռու է լիարժեք բժշկական խնամքից, որը ծայրահեղ անհրաժեշտ է»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ տարածում է գտնում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված դիմումը: Բաց նամակի տակ արդեն իր ստորագրությունն է դրել ավելի քան 100 հազար մարդ։
«Այս հիվանդ մարդը մեծ արժանիքներ ունի ռուսական պետության առաջ: Լինելով ակտիվ քաղաքացի՝ նա ամեն կերպ աջակցել է զարգացման տարբեր ծրագրերի: Հայրապետյանը հսկայական ներդրում ունի ռուս-հայկական բազմակողմ հարաբերությունների ամրապնդման հարցում, նա հարյուրավոր բարեգործական և սոցիալական նախագծերի նախաձեռնող է: Հայրապետյանին հարկավոր է ամենօրյա բժշկական խնամք, նման առողջությամբ նա պարզապես ողջ չի մնա բանտում: Այժմ Հայրապետյանը ծայրահեղ ծանր վիճակում է»,- ասված է նամակում: