Լեռնային Ղարաբաղի երկարատև հակամարտության կարգավորման միակ միջոցը կողմերի վերադարձն է բանակցությունների սեղանի մոտ ազնիվ մտադրություններով։ Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերը՝ խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարների մասին:
Նա հավելել է, որ ԵԱՀԿ-ն չի կարող հակամարտության կարգավորում պարտադրել՝ միայն կողմերը կարող են խաղաղ կարգավորման հասնել։
«ԵԱՀԿ-ն երկխոսության հարթակ է տրամադրում և կողմերին աջակցում է երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատելու հարցում, որի համար քաղաքական կամք է հարկավոր և կողմերի պարտավորվածություն»,-ասել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը, հայտնում է Ինտերֆաքս գործակալությունը։
Գրեմինգերը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 16-ին Վիեննայում, որն առաջին նման մակարդակի հանդիպումն էր 2017-ին։ «Մասնավորապես ողջունում եմ այն փաստը, որ նախագահները համաձայնվել են միջոցներ ձեռնարկել բանակցային գործընթացն ակտիվացնելու և շփման գծում լարվածությունը նվազեցնելու ուղղությամբ»,-ասել է նա:
Նա կարևորել է, որ կողմերը հավատարիմ մնան 1994-ին կնքած հրադադարի ռեժիմին։
Նշվել է նաև, որ Մինսկի խումբը, երեք համանախագահների գլխավորությամբ, կողմերի համար միակ ճանաչված ձևաչափն է, քանի որ այն վայելում է ԵԱՀԿ անդամ բոլոր երկրների լիարժեք վստահությունը։
Գրեմինգերը հավելել է նաև, որ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի Անջեյ Կասպրշիկի կողմից անցկացվող դիտորդական առաքելությունը շփման գծում միակ կայուն միջոցն է վստահության հաստատման համար: