August 7, 2001 - 00:10 AMT  02:36 GMT
The government of Armenia has transferred 150 mln drams for the discharge of the salary debt to the Armenian NPS workers.
THE RULING PARTY HAS SWUNG THE ELECTION FOR MUNICIPAL DISTRICT HEAD
August 6, 2001 - 23:03 AMT  02:36 GMT
Last Sunday Martin Sarkisyan, the acting head of the district, who represents the ruling Republican Party swung the election for the head of the administration of Yerevan municipal district Shengavit.
QUESTIONS BETWEEN TBILISY AND BAKU REGARDING THE GAS PIPELINE HAVE BEEN SOLVED
August 6, 2001 - 22:28 AMT  02:36 GMT
"The draft of the contract regarding the Baku-Tbilisy-Erzrum gas pipeline is ready for signing", has stated Georgia's president Eduard Shevardnadze.
AZERBAIJAN HAS MET ITS NEXT FAILURE IN THE "OIL SPHERE"
August 6, 2001 - 22:23 AMT  02:36 GMT
The American company "ExxonMobil" has stated that the first drilled oil well in the Oguz oil field, that is located on the Caspian shelf, has not affirmed the commercial reserve of oil.