ACCORDING TO WORLD HEALTH ORGANIZATION DATA, AVERAGE LIFE EXPECTANCY IN ARMENIA MAKES 75 YEARS
According to the information in the report, harsh decline in the average life expectancy in the republic was observed in mid-90-s, but the obverse process is taking place since 1999.
PEOPLE'S DEMOCRATIC PARTY LEADERS ABDICATE FROM MINISTERIAL PORTFOLIOS OFFERED TO THEM
November 28, 2001 - 22:24 AMT  10:50 GMT
The party founders are former prominent figures of the People's Party, who left the latter's ranks because of disagreement with its present leader Stepan Demirchian.
TALKS BETWEEN KOCHARIAN AND ALIYEV TO BE HELD WITHIN THE FRAMEWORK OF SUMMIT OF HEADS OF CIS COUNTRIES
November 28, 2001 - 20:54 AMT  10:50 GMT
Russian President Vladimir Putin will join the Presidents of Armenia and Azerbaijan later.
ARMENIAN LEADERSHIP WELCOMES HEYDAR ALIYEV'S OPTIMISM
At a press conference yesterday Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian emphasized Armenian leadership welcomed Heydar Aliyev's statement that the Karabakh conflict could be settled peacefully in the course of the next year.
NKR NATALITY RATE HARSHLY INCREASED
November 28, 2001 - 20:53 AMT  10:50 GMT
NKR population natality for the mentioned period made 937 persons, which 27,3% exceeds the same index last year.
IN VILAYAT GULIYEV'S WORDS, MUCH DEPENDS ON MOSCOW MEETING OF ARMENIAN AND AZERI PRESIDENTS
November 28, 2001 - 20:52 AMT  10:50 GMT
Commenting on the statements of some of the Armenian politicians about the talks being senseless, Guliyev estimated them as "an extremely wrong position."
BAKU HOPES DISCREPANCY BETWEEN ANCA AND AAA TO RESULT IN WEAKENING ARMENIAN LOBBY IN AMERICA
November 28, 2001 - 20:51 AMT  10:50 GMT
Deputy of Azeri Milli Mejlis Asim Mollazade, who represents the country Parliament in PACE, stated in an interview to one of Baku newspapers that the appeared disagreement between the main Armenian lobbyist structures of America are to Azerbaijan's liking.
IN AZERI FOREIGN MINISTER'S WORDS, EUROPE CANNOT MAKE BAKU AGREE TO ESTABLISH ECONOMIC CONTACTS WITH YEREVAN
Concerning the coming meeting of the Foreign Ministers of OSCE member countries December 3-4, Guliyev said he did not expect any fundamental changes in the Karabakh settlement issue.